QUARKS-2018

Europe/Moscow
Valday, Russia

Valday, Russia

Hotel "Valday", v. Roschino, Novgorod region, Russia
Description

The Seminar is organized by the Institute for Nuclear Research of RAS and the Joint Institute for Nuclear Research.

Topics:

  • Physics beyond the Standard Model
    (rare processes, Higgs phenomenology, exotica)
  • Cosmology and astroparticle physics
  • Gravity and its modifications
  • Neutrino physics
  • Quantum chromodynamics, strong interactions
  • Aspects of mathematical physics
  • Selected experimental results

with heated discussions on

  • Axion-like and ultra-light dark matter
  • Astrophysics with gravitational waves
  • AdS/CFT phenomenology
  • Anomalies in the LHC data
  • Lorentz and NEC violation, ghosts, etc.

 

Participants
  • Aleksandr Iakubovich
  • Aleksandr Ivanov
  • Aleksandr Nesterenok
  • Aleksandra Chukhnova
  • Alexander Belavin
  • Alexander Biryukov
  • Alexander Dorokhov
  • Alexander Gorsky
  • Alexander Kisselev
  • Alexander Korochkin
  • Alexander Kovalenko
  • Alexander Nozik
  • Alexander Panin
  • Alexander Pankov
  • Alexander Penin
  • Alexander Popolitov
  • Alexander Studenikin
  • Alexander Vikman
  • Alexander Zakharov
  • Alexandr Dolgov
  • Alexandr Polyarush
  • Alexei Starobinsky
  • Alexei Yung
  • Alexey Baskakov
  • Alexey Gladyshev
  • Alexey Isaev
  • Alexey Kiselev
  • Alexey Koshelev
  • Alexey Malgin
  • Alexey Toporensky
  • Alexey Zhevlakov
  • Alyona Putilova
  • Anastasia Golubtsova
  • Anastasiia Kozachuk
  • Anatoly Kotikov
  • Andrei Barvinsky
  • Andrei Kataev
  • Andrei Khmelnitsky
  • Andrei Smilga
  • Andrej Arbuzov
  • Andrey Kudlis
  • Andrey Lobanov
  • Andrey Mironov
  • Andrey Morozov
  • Andrey Sergienko
  • Andrey Seryakov
  • Andrey Shkerin
  • Anna Breeva
  • Anna Danilina
  • Anna Tokareva
  • Anton Baushev
  • Anton Chudaykin
  • Artur Shaikhiev
  • Azamat Khokonov
  • Boris Kerbikov
  • Boris Latosh
  • Catalin-Lucian Ristea
  • Dag Larsen
  • Daria Prokhorova
  • Dario Francia
  • Denis Shlenev
  • Dmitri Bykov
  • Dmitri Grigoriev
  • Dmitri Melikhov
  • Dmitri Peresunko
  • Dmitry Ageev
  • Dmitry Gorbunov
  • Dmitry Karlovets
  • Dmitry Kazakov
  • Dmitry Levkov
  • Dmitry Matvienko
  • Dmitry Zaborov
  • Eduard Boos
  • Edvard Musaev
  • Ekaterina Pozdeeva
  • Elena Arbuzova
  • Elena Moskovtseva
  • Elena Sokolova
  • Elena Solovieva
  • Elizabeth Gould
  • Emil Akhmedov
  • Emin Nugaev
  • Eugene Zhemchugov
  • Eugeny Babichev
  • Evgenii Baldin
  • Evgenii Ievlev
  • Evgeny Andronov
  • Evgeny Ivanov
  • Evgeny Kholupenko
  • Evgeny Zabrodin
  • Fedor Levkovich-Maslyuk
  • Gašper Kukec Mezek
  • Grigory Feofilov
  • Grigory Pivovarov
  • Grigory Rubtsov
  • Igor Altsybeev
  • Igor Bogolubsky
  • Igor Krasnov
  • Igor Tkachev
  • Inar Timiryasov
  • Irina Aref'eva
  • Ivan Kharuk
  • Ivan Sobolev
  • Joseph Minahan
  • Karapet Mkrtchyan
  • Kenichi Saikawa
  • Khazret Nirov
  • Kirill Chilikin
  • Konstantin Astapov
  • Konstantin Chetyrkin
  • Konstantin Stepanyantz
  • Kristina Rannu
  • Larissa Bravina
  • Laszlo Jenkovszky
  • Leonid Bezrukov
  • Lev Dudko
  • Lubomir Martinovic
  • Marat Khabibullin
  • Maria Tikhanovskaya
  • Masahide Yamaguchi
  • Maxim Dvornikov
  • Maxim Fitkevich
  • Maxim Kurkov
  • Maxim Pshirkov
  • Maxim Zabzine
  • Michel Tytgat
  • Mikhail Dolgopolov
  • Mikhail Ivanov
  • Mikhail Khramtsov
  • Mikhail Kirsanov
  • Mikhail Kuznetsov
  • Mikhail Vysotsky
  • Mikhail Zubkov
  • Milos Dordevic
  • Natalia Agafonova
  • Natalia Kharuk
  • Nikita Avdeev
  • Nikita Beliy
  • Nikita Kolganov
  • Nikita Misuna
  • Nikita Zaigraev
  • Nikolai Starkov
  • Nikolay Achasov
  • Nikolay Budnev
  • Nikolay Krasnikov
  • Oleg Evseev
  • Oleg Kalashev
  • Oleg Novikov
  • Oleg Samoylov
  • Oleg Teryaev
  • Oleg Verkhodanov
  • Oleg Zaslavskii
  • Olexandr Diatlyk
  • Patricio Salgado-Rebolledo
  • Pavel Kovtun
  • Pavel Slepov
  • Peter Lukin
  • Petr Mandrik
  • Petr Satunin
  • Pierre Vanhove
  • Polina Dyadina
  • Rodion Burenin
  • Roman Nevzorov
  • Roman Zhokhov
  • Sabir Ramazanov
  • Semyon Pozdnyakov
  • Serafim Buiucli
  • Sergei Demidov
  • Sergey Afonin
  • Sergey Bityukov
  • Sergey Godunov
  • Sergey Kulagin
  • Sergey Larin
  • Sergey Mironov
  • Sergey Sibiryakov
  • Sergey Sushkov
  • Sergey Vernov
  • Shane Farnsworth
  • Shinji Mukohyama
  • Sonia Kabana
  • Stanislav Alexeyev
  • Sven-Olaf Moch
  • Svetlana Belokurova
  • Tamaz Khunjua
  • Tatiana Kudenko
  • Timur Dzhatdoev
  • Tomislav Prokopec
  • Valeria Akhmedova
  • Valery Marachevsky
  • Valery Nesvizhevsky
  • Valery Rubakov
  • Vasilisa Nikiforova
  • Viacheslav Duk
  • Victor Kim
  • Victor Molokoedov
  • Victor Romanenko
  • Victoria Volkova
  • Vjacheslav Prokopov
  • Vladimir Andrianov
  • Vladimir Chulikov
  • Vladimir Kovalenko
  • Vladimir Saleev
  • Vladimir Shevchenko
  • Vladimir Vechernin
  • Yakov Shnir
  • Yana Zhezher
  • Yegor Zenkevich
  • Yuki Amari
  • Yulia Ageeva
  • Yury Kudenko
  • Yury Pismak
  • Zhan-Arys Dzhilkibaev
    • 18:00 20:10
      Plenary Session Plenary Hall

      Plenary Hall

      • 18:00
        Opening 10m
      • 18:10
        Ultra-light scalar dark matter: Motivation, Dynamics, Probes. 30m
        Speaker: Sergey Sibiryakov (EPFL & CERN & INR RAS)
      • 18:40
        Constraints on alternative theories of gravity with observations of the Galactic Center. 30m
        Speaker: Alexander Zakharov (ITEP & BLTP JINR)
      • 19:10
        Horava-Lifshitz cosmology revisited. 30m
        Speaker: Shinji Mukohyama (Yukawa Inst., Kyoto U.)
      • 19:40
        Scalar-tensor theories after GW170817. 30m
        Speaker: Eugeny Babichev (LPT Orsay)
    • 10:00 11:30
      Plenary Session Plenary Hall

      Plenary Hall

      • 10:00
        Overview on electromagnetic properties of neutrino. 30m
        Speaker: Alexander Studenikin (MSU)
      • 10:30
        Search for light dark matter at accelerators. NA64 experiment. 30m
        Speaker: Nikolay Krasnikov (INR RAS, Moscow)
      • 11:00
        Status and perspectives of the Troitsk nu-mass experiment. 30m
        Speaker: Alexander Nozik (INR RAS, Moscow)
    • 11:30 11:50
      Coffee Break 20m
    • 11:50 13:20
      Plenary Session Plenary Hall

      Plenary Hall

      • 11:50
        Baikal-GVD project: current status and prospects. 30m
        Speaker: Zhan-Arys Dzhilkibaev (INR RAS, Moscow)
      • 12:20
        KM3NeT: Neutrino oscillation and astroparticle research in the Mediterranean sea. 30m
        Speaker: Dmitry Zaborov (CPPM, Marseille)
      • 12:50
        Current cosmological constraints on linear perturbations amplitude, neutrino mass and number of relativistic species. 30m
        Speaker: Rodion Burenin (IKI RAS, Moscow)
    • 14:00 15:00
      Lunch 1h
    • 15:00 17:00
      Parallel Section #1 Hall #1

      Hall #1

      • 15:00
        Classical and quantum dynamics of higher-derivative theories. 30m
        Speaker: Andrei Smilga (Nantes U.)
      • 15:30
        Ghost-Free Theory with Third-Order Time Derivatives. 30m
        Speaker: Masahide Yamaguchi (Tokyo Inst. of Technology)
      • 16:00
        Constraints on Extended Gravity at Galaxy Clusters Scales. 30m
        Speaker: Stanislav Alexeyev (SAI, Moscow)
      • 16:30
        Cosmological perturbations during the kinetic inflation in the Horndeski theory. 30m
        Speaker: Sergey Sushkov ((Inst. of Physics, Kazan Federal U.))
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #2 Hall #2

      Hall #2

      • 15:00
        Non-Abelian vortex in four dimensions as a critical superstring. 30m
        Speaker: Alexei Yung (PNPI & SPbSU)
      • 15:30
        Non-Abelian strings in N=1 supersymmetric QCD. 30m
        Speaker: Evgenii Ievlev (SPbSU)
      • 16:00
        Mass deformed super Yang-Mills on spheres. 30m
        Speaker: Joseph Minahan (Uppsala U.)
      • 16:30
        Quantum spectral curve and structure constants in N=4 super Yang-Mills. 30m
        Speaker: Fedor Levkovich-Maslyuk (Ecole Normale Superieure, Paris)
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 15:00
        Measurements of the e^+ e^- --> hadrons cross sections with the CMD-3 detector at VEPP-2000 collider. 30m
        Speaker: Peter Lukin (Budker Inst. & Novosibirsk State U.)
      • 15:30
        Recent results from the T2K experiment. 30m
        Speaker: Marat Khabibullin (INR RAS, Moscow)
      • 16:00
        A review on latest NOvA results. 30m
        Speaker: Oleg Samoylov (JINR, Dubna)
      • 16:30
        . 30m
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 15:00
        Relaxation to local equilibrium in relativistic heavy ion collisions. 30m
        Speaker: Evgeny Zabrodin (Oslo U.)
      • 15:30
        Sound in quark matter. 30m
        Speaker: Boris Kerbikov (ITEP, Moscow)
      • 16:00
        Dense quark matter with chiral imbalance: NJL-model consideration. 30m
        Speaker: Tamaz Khunjua (MSU)
      • 16:30
        Charged pion condensation in dense quark matter with isospin and chiral imbalance. 30m
        Speaker: Roman Zhokhov (IHEP Protvino)
    • 17:00 17:30
      Coffee Break 30m
    • 17:30 19:20
      Parallel Section #1 Hall #1

      Hall #1

      • 17:30
        Ultraviolet phenomena in AdS self-interacting quantum field theory. 30m
        Speaker: Emil Akhmedov (MIPT & ITEP, Moscow)
      • 18:00
        Cosmological bounce in Horndeski theory and beyond. 20m
        Speaker: Victoria Volkova (INR RAS, Moscow)
      • 18:20
        The Possible Lost Anisotropy of the Unruh radiation. 30m
        Speaker: Evgeny Kholupenko (Io ffe Inst., St.Petersburg)
      • 18:50
        . 30m
    • 17:30 19:20
      Parallel Session #2 Hall #2

      Hall #2

      • 17:30
        The Structure of UV Divergences in Maximally Supersymmetric Gauge Theories. 30m
        Speaker: Dmitri Kazakov (JINR, Dubna)
      • 18:00
        Supersymmetry, quantum corrections, and the higher derivative regularization. 30m
        Speaker: Konstantin Stepanyantz (Moscow State U.)
      • 18:30
        Non-vanishing of vacuum diagrams in light-cone perturbation theory. 30m
        Speaker: Lubomir Martinovic (IP SAS, Bratislava & BLTP JINR)
      • 19:00
        Reductions of the dispersionless DKP hierarchy. 20m
        Speaker: Valeria Ahmedova (HSE, Moscow)
    • 17:30 19:20
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 17:30
        Photon splitting in strongly magnetized medium with taking into account positronium influence. 20m
        Speaker: Denis Shlenev (Yaroslavl Higher Military School of Air Defense)
      • 17:50
        Numerical estimate of minimal active-sterile neutrino mixing for sterile neutrinos at GeV scale. 20m
        Speaker: Igor Krasnov (INR RAS, Moscow)
      • 18:10
        Quantum field-theoretical description of neutrino behavior in dense matter. 20m
        Speaker: Andrey Lobanov (Moscow State U.)
      • 18:30
        Stationary and non-stationary solutions of the evolution equation for neutrino in matter. 30m
        Speaker: Aleksandra Chukhnova (Moscow State U.)
      • 19:00
        . 20m
    • 17:30 19:20
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 17:30
        QCD motivated meson models with a chiral imbalance. 30m
        Speaker: Aleksandr Iakubovich (SPbSU)
      • 18:00
        Exotic meson decays and polarization asymmetry in hadron environment with a chiral imbalance. 30m
        Speaker: Alyona Putilova (SPbSU)
      • 18:30
        Corrections to the Higgs mass in the MSSM: resummation of bottom quarks contributions. 20m
        Speaker: Ivan Sobolev (DESY & MSU)
      • 18:50
        . 30m
    • 10:00 11:30
      Plenary Session Plenary Hall

      Plenary Hall

      • 10:00
        Search for Dark Matter in CMS at the LHC. 30m
        Speaker: Mikhail Kirsanov (CERN)
      • 10:30
        ATLAS status & overview. 30m
        Speaker: Evgenii Baldin (Budker Inst., Novosibirsk)
      • 11:00
        Overview of Belle results. 30m
        Speaker: Kirill Chilikin (Lebedev Inst. RAS, Moscow)
    • 11:30 11:50
      Coffee Break 20m
    • 11:50 13:20
      Plenary Session Plenary Hall

      Plenary Hall

      • 11:50
        Tests of Lepton-flavour universality and related anomalies at LHCb. 30m
        Speaker: Nikita Beliy (U. of Chinese Academy of Sciences)
      • 12:20
        Progress in Top Quark Physics. 30m
        Speaker: Eduard Boos (SINP, MSU)
      • 12:50
        Study of oscillations with accelerator and reactor neutrinos. 30m
        Speaker: Yury Kudenko (INR RAS, Moscow)
    • 14:00 15:00
      Lunch 1h
    • 15:00 17:00
      Parallel Section #1
      • 15:00
        Superconducting Dark Matter. 30m
        Speaker: Alexander Vikman (Inst. of Physics, Prague)
      • 15:30
        Clockwork Dark Matter. 30m
        Speaker: Michel Tytgat (Universite Libre de Bruxelles)
      • 16:00
        Axion dark matter and cosmology. 30m
        Speaker: Kenichi Saikawa (Max-Planck-Institute for Physics))
      • 16:30
        keV sterile neutrino with large mixing angle is still alive. 30m
        Speaker: Anton Chudaykin (INR RAS, Moscow)
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 15:00
        Ultra-high energy particle collisions in strong gravitational field and super-Penrose process. 30m
        Speaker: Oleg Zaslavskii (Karazin Kharkov National U., Ukraine)
      • 15:30
        Failure of mean field approximation in weakly-coupled dilaton gravity. 20m
        Speaker: Maxim Fitkevich (INR RAS & MIPT, Moscow)
      • 15:50
        Casimir repulsion and attraction due to presence of Chern-Simons layers at the surfaces of dielectrics and metals. 30m
        Speaker: Valery Marachevsky (SPbSU)
      • 16:20
        Solitons in the SU(3) Faddeev-Niemi model. 30m
        Speaker: Yuki Amari (Tokyo U. of Science)
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

    • 15:00 17:00
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 15:00
        Holography for Heavy Ions Collisions at LHC and NICA. 30m
        Speaker: Irina Aref'eva (Steklov Math. Inst., Moscow)
      • 15:30
        Metal or insulator? Dirac operator spectrum in holographic QCD. 30m
        Speaker: Alexander Gorsky (IITP, Moscow)
      • 16:00
        Short- and long-range rapidity correlations in the model with a lattice in transverse plane. 30m
        Speaker: Vladimir Vechernin (SPbSU)
      • 16:30
        Holographic local quench: quantum complexity and entanglement. 30m
        Speaker: Dmitry Ageev (Steklov Math. Inst., Moscow)
    • 17:00 17:30
      Coffee Break 30m
    • 17:30 19:40
      Parallel Section #1
      • 17:30
        Phenomenology of axion miniclusters. 30m
        Speaker: Igor Tkachev (INR RAS, Moscow)
      • 18:00
        Gravitational Bose condensation of dark matter axions. 30m
        Speaker: Dmitry Levkov (INR RAS, Moscow)
      • 18:30
        Laser effect for cosmic axions. 30m
        Speaker: Alexander Panin (INR RAS, Moscow)
      • 19:00
        Search for a new X boson and Dark Photons in NA64 at the CERN SPS. 20m
        Speaker: Mikhail Kirsanov (CERN)
      • 19:20
        Axion search and neutron dipole moment in cryogenic experiments with quantum data receiver. 20m
        Speaker: Victor Romanenko (KBSU)
    • 17:30 19:40
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 17:30
        Parity anomaly in four dimensions. 30m
        Speaker: Maxim Kurkov (U. of Naples "Federico II")
      • 18:00
        Massive quantum scalar field in presence of moving mirror. 20m
        Speaker: Oleksandr Diatlyk (HSE, Moscow)
      • 18:20
        Inhomogeneous perturbations in the pseudo-Hermitian quantum cosmology. 20m
        Speaker: Oleg Novikov (SPbSU)
      • 18:40
        Three Waves for Quantum Gravity. 20m
        Speaker: Boris Latosh (Dubna U.)
      • 19:00
        . 40m
    • 17:30 19:40
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 17:30
        One-loop corrections to photon velocity in Lorentz-violating QED. 30m
        Speaker: Petr Satunin (INR RAS, Moscow)
      • 18:00
        On photon splitting in Lorentz-violating QED. 20m
        Speaker: Konstantin Astapov (INR RAS, Moscow)
      • 18:20
        The asymptotic approach to renormalization of the Yang-Mills theory. 20m
        Speaker: Alexandr Ivanov (SPbSU)
      • 18:40
        Modifying the theory of gravity by changing independent variables. 20m
        Speaker: Natalia Kharuk (SPbSU)
      • 19:00
        Black hole shadow in tidal charge extended models. 20m
        Speaker: Vjacheslav Prokopov (MSU)
      • 19:20
        . 20m
    • 17:30 19:40
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 17:30
        Holographic RG flow at zero and finite temperatures. 20m
        Speaker: Anastasia Golubtsova (BLTP JINR, Dubna)
      • 17:50
        Holographic study of Wilson loop in the anisotropic background with confinement /deconfinement phase transition. 20m
        Speaker: Pavel Slepov (MSU)
      • 18:10
        1/N diagrammatics in SYK model beyond the conformal limit. 20m
        Speaker: Mikhail Khramtsov (Steklov Math. Inst., Moscow)
      • 18:30
        New large N solutions of the SYK model. 20m
        Speaker: Maria Tikhanovskaya (Steklov Math. Inst., Moscow)
      • 18:50
        Holographic anisotropic background with confinement-deconfinement phase transition. 20m
        Speaker: Kristina Rannu (RUDN, Moscow)
      • 19:10
        . 30m
    • 10:00 14:00
      Excursion
    • 14:00 15:00
      Lunch 1h
    • 15:00 17:00
      Parallel Section #1
      • 15:00
        Inflation and pre-inflation in R^2 and related gravity models. 30m
        Speaker: Alexei Starobinsky (Landau Inst. RAS, Moscow)
      • 15:30
        Generality of Starobinsky inflation. 30m
        Speaker: Alexey Toporensky (SAI, Moscow)
      • 16:00
        Conformal Higgs portal models. 30m
        Speaker: Tomislav Prokopec (Urtecht U.)
      • 16:30
        Theory of Large Scale Structure: Successes, Challenges and Prospects. 30m
        Speaker: Mikhail Ivanov (IAS, Princeton & EPFL, Lausanne)
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 15:00
        New deformations of N=4 and N=8 supersymetric mechanics. 30m
        Speaker: Evgeny Ivanov (BLTP JINR, Dubna)
      • 15:30
        On representations of quantum groups and functional relations in integrable systems. 30m
        Speaker: Khazret Nirov (INR RAS, Moscow)
      • 16:00
        Tau-function backstage: conformal blocks, Painleve, and Dijkgraaf-Vafa solutions. 30m
        Speaker: Andrey Mironov (Lebedev Inst., Moscow)
      • 16:30
        Tangle blocks in knot calculus. 30m
        Speaker: Andrey Morozov ((IITP, Moscow))
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 15:00
        Resonances in positron scattering on a supercritical nucleus and spontaneous production of e^+e^- pairs. 30m
        Speaker: Mikhail Vysotsky (ITEP, Moscow)
      • 15:30
        Breit-Wheeler pair production in external electric field from worldline instantons. 30m
        Speaker: Petr Satunin (INR RAS, Moscow)
      • 16:00
        Constraints on multiparticle production in scalar field theory from classical simulations. 30m
        Speaker: Sergei Demidov (INR RAS, Moscow)
      • 16:30
        Metastable Q-balls. 30m
        Speaker: Emin Nugaev (INR RAS, Moscow)
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 15:00
        Anomalous transport phenomena and momentum space topology. 30m
        Speaker: Mikhail Zubkov (Ariel U., Israel & ITEP, Moscow)
      • 15:30
        On effective gluon mass in lattice simulations. 30m
        Speaker: Igor Bogolubsky (JINR, Dubna)
      • 16:00
        Direct photons in pp and AA collisions. 30m
        Speaker: Dmitri Peresunko (NRC Kurchatov Inst., Moscow)
      • 16:30
        . 30m
    • 17:00 17:30
      Coffee Break 30m
    • 17:30 19:50
      Parallel Section #1
      • 17:30
        Nuclear Emulsions for WIMP Search with Directional Measurement (NEWSdm). 30m
        Speaker: Nikolai Starkov (Lebedev Inst., Moscow)
      • 18:00
        Evolution of a domain wall in expanding universe: inflation and after it. 30m
        Speaker: Sergey Godunov (ITEP, Moscow)
      • 18:30
        Difficulties of N-body cosmological simulations and the physics of dark matter. 30m
        Speaker: Anton Baushev (JINR, Dubna)
      • 19:00
        . 50m
    • 17:30 19:50
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 17:30
        5D Yang-Mills and modular triple boson. 30m
        Speaker: Maxim Zabzine (Uppsala U.)
      • 18:00
        Dynamics of exotic branes of M-theory. 30m
        Speaker: Edvard Musaev (MIPT, Moscow)
      • 18:30
        Mirror and spectral dualities in 3d T[U(N)] theories. 30m
        Speaker: Yegor Zenkevich (Milano Bicocca U. & ITEP, Moscow)
      • 19:00
        Ricci-flat metrics and Killing-Yano tensors. 30m
        Speaker: Dmitri Bykov (Steklov Mathematical Inst., Moscow)
    • 17:30 19:50
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 17:30
        Geoneutrinos, Earth intrinsic heat, Earth Electricity. 30m
        Speaker: Leonid Bezrukov (INR RAS, Moscow)
      • 18:00
        Possible explanation of the neutrino signal from SN1987A detected using the LSD. 30m
        Speaker: Natalia Agafonova (INR RAS, Moscow)
      • 18:30
        Modelling C-type shocks in interstellar clouds. 30m
        Speaker: Aleksandr Nesterenok (Ioffe Inst., St Petersburg)
      • 19:00
        The star collapse dynamic with account of viscosity. 20m
        Speaker: Azamat Khokonov (KBSU & BNO INR RAS)
      • 19:20
        . 30m
    • 17:30 19:50
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 17:30
        Anisotropic Flow in A+A at 4-200 GeV. 30m
        Speaker: Larissa Bravina (Oslo U.)
      • 18:00
        Rotation and spin dynamics in heavy-ion collisions and anisoptropic Universe. 30m
        Speaker: Oleg Teryaev (JINR, Dubna)
      • 18:30
        . 1h 20m
    • 10:00 11:30
      Parallel Section #1
      • 10:00
        The AVV trianle diagram in QCD and the generalized Crewter relation: scheme (in)dependent results. 30m
        Speaker: Andrei Kataev (INR RAS, Moscow)
      • 10:30
        SUSY-like relation in evolution of gluon and quark jet multiplicities. 30m
        Speaker: Anatoly Kotikov (JINR, Dubna)
      • 11:00
        Skewed Sudakov Regime. 30m
        Speaker: Grigory Pivovarov (INR RAS, Moscow)
    • 10:00 11:30
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 10:00
        Interactions of massless higher spin fields. 30m
        Speaker: Karapet Mkrtchyan (Max Planck Inst., Potsdam)
      • 10:30
        Asymptotic symmetries and charges for arbitrary spin. 30m
        Speaker: Dario Francia (Scuola Normale Superiore di Pisa)
      • 11:00
        Lorentz covariance in higher-spin equations. 30m
        Speaker: Nikita Misuna (Lebedev Inst., Moscow)
    • 10:00 11:30
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 10:00
        SHiP project as a new facility at intensity frontier. 30m
        Speaker: Vladimir Shevchenko (NRC Kurchatov Inst., Moscow)
      • 10:30
        The Belle II experiment: status and physics. 30m
        Speaker: Dmitry Matvienko (Budker Inst. RAS, Novosibirsk)
      • 11:00
        Oscillations to hidden photon in reactor and accelerator experiments. 30m
        Speaker: Dmitry Gorbunov (INR RAS, Moscow)
    • 10:00 11:30
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 10:00
        On-shell methods for classical and quantum gravity. 30m
        Speaker: Pierre Vanhove (Saclay U., Paris)
      • 10:30
        Conformally Coupled General Relativity. 30m
        Speaker: Andrej Arbuzov (JINR, Dubna)
      • 11:00
        Gravity, Scale Invariance and the Hierarchy problem. 30m
        Speaker: Andrey Shkerin (EPFL, Lausanne)
    • 11:30 11:50
      Coffee Break 20m
    • 11:50 13:20
      Parallel Section #1
      • 11:50
        On the relation between pole and running masses of the heavy quarks and charged leptons. 30m
        Speaker: Victor Molokoedov (MIPT & Landau Inst. & INR RAS, Moscow)
      • 12:20
        Scattering beyond the plane-wave approximation and probing of phases of scattering amplitudes. 30m
        Speaker: Dmitry Karlovets (Tomsk State U.)
      • 12:50
        Functional approach for the description of vacuum influence on electron states. 30m
        Speaker: Alexander Biryukov (Samara National Research U.)
    • 11:50 13:20
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 11:50
        The new approach to computing the Calabi-Yau moduli space geometry. 30m
        Speaker: Alexander Belavin (Landau Inst., Moscow)
      • 12:20
        Particle physics from geometry. 30m
        Speaker: Shane Farnsworth (Max Planck Inst., Potsdam)
      • 12:50
        Double-spinor description of massive particles with arbitrary spins. 30m
        Speaker: Alexey Isaev (JINR, Dubna)
    • 11:50 13:20
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 11:50
        BSM contribution to the off-shell electroweak top quark production. 30m
        Speaker: Lev Dudko (MSU)
      • 12:20
        Top FCNC searches at HL-LHC with CMS. 30m
        Speaker: Petr Mandrik (NRC Kurchatov Inst.,Moscow & IHEP, Protvino)
      • 12:50
        Equivalent photons in proton-proton collisions at LHC: $pp(\gamma\gamma) \rightarrow l^+ l^- pp$. 30m
        Speaker: Eugene Zhemchugov (ITEP, Moscow)
    • 11:50 13:20
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 11:50
        A simple UV completion to the Higgs and Higgs-dilaton inflation. 30m
        Speaker: Anna Tokareva (INR RAS, Moscow)
      • 12:20
        No stable static spherically symmetric wormholes in Horndeski theory. 20m
        Speaker: Oleg Evseev (INR RAS, Moscow)
      • 12:40
        Wormhole in beyond Horndeski theory. 30m
        Speaker: Sergey Mironov (INR RAS, Moscow)
    • 14:00 15:00
      Lunch 1h
    • 15:00 17:00
      Parallel Section #1
      • 15:00
        Overview of Telescope Array results on ultra-high-energy cosmic rays. 30m
        Speaker: Grigory Rubtsov (INR RAS, Moscow)
      • 15:30
        Ultra-high-energy cosmic rays mass composition studies with the Telescope Array Surface Detector data. 20m
        Speaker: Yana Zhezher (INR RAS, Moscow)
      • 15:50
        Mass composition of cosmic rays with energies from $10^{17.2}$ eV to $10^{20}$ eV using surface and fluorescence detectors of the Pierre Auger Observatory. 30m
        Speaker: Ga\v{s}per Kukec Mezek (Nova Gorica U.)
      • 16:20
        Variation in the energy of cosmic ray muons underground. 30m
        Speaker: Alexey Malgin (INR RAS, Moscow)
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 15:00
        Light particles with spin during inflation. 30m
        Speaker: Andrei Khmelnitsky (ICTP, Italy)
      • 15:30
        Rethinking Time at the Big Bang. 30m
        Speaker: Elizabeth Gould (University of Southampton, England)
      • 16:00
        Inflationary Scenarios based on MSSM. 30m
        Speaker: Sergey Vernov (SINP, MSU)
      • 16:30
        Issues in dynamical torsion gravity. 30m
        Speaker: Vasilisa Nikiforova (INR RAS, Moscow)
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 15:00
        The structure of anomalous dimensions and no-$\pi$ theorem for massless propagators. 30m
        Speaker: Konstantin Chetyrkin (Hamburg U.)
      • 15:30
        High energy limit of QCD. 30m
        Speaker: Alexander Penin (Alberta U.)
      • 16:00
        QCD splitting functions and cusp anomalous dimensions at four loops. 30m
        Speaker: Sven-Olaf Moch (Hamburg U.)
      • 16:30
        NNLO classical solution for Lipatov’s effective action for reggeized gluons. 30m
        Speaker: Semyon Pozdnyakov (Ariel U., Israel)
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 15:00
        Study of radiative kaon decay using OKA detector. 30m
        Speaker: Alexandr Polyarush (INR RAS, Moscow)
      • 15:30
        Search for exotics at NA62. 30m
        Speaker: Artur Shaikhiev (INR RAS, Moscow)
      • 16:00
        Exotics at Our Home. 30m
        Speaker: Nikolay Achasov (Sobolev Inst. SB RAS, Novosibirsk)
      • 16:30
        Light scalar mesons and the data on two-kaon correlation functions. 30m
        Speaker: Alexey Kiselev (Sobolev Inst. SB RAS, Novosibirsk)
    • 17:00 17:30
      Coffee Break 30m
    • 17:30 19:30
      Parallel Section #1
      • 17:30
        Secondary signal from ultra-high energy cosmic rays produced by distant blazars. 30m
        Speaker: Oleg Kalashev (INR RAS, Moscow)
      • 18:00
        Ultra-high energy cosmic rays and the strongest AGN flares. 30m
        Speaker: Maxim Pshirkov (SAI, MSU)
      • 18:30
        Intergalactic electromagnetic cascades in the magnetized Universe as a tool of astroparticle physics. 30m
        Speaker: Timur Dzhatdoev (MSU)
      • 19:00
        Search for ultra high energy photons with the Telescope Array experiment. 30m
        Speaker: Mikhail Kuznetsov (INR RAS, Moscow)
    • 17:30 19:40
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 17:30
        Manifestations of Horndesky Theory in Binary Systems with Pulsars. 20m
        Speaker: Nikita Avdeev (SAI, MSU)
      • 17:50
        Strong coupling in the Galilean Genesis Model. 20m
        Speaker: Yulia Ageeva (MSU)
      • 18:10
        Post-Newtonian limit of hybrid f(R)-gravity. 20m
        Speaker: Polina Dyadina (SAI, MSU)
      • 18:30
        . 1h
    • 17:30 19:30
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 17:30
        The Odderon in the light of recent TOTEM/CMS (LHC) measurement of the pp forward phase at 13 TeV. 30m
        Speaker: Laszlo Jenkovszky (Bogolyubov ITP, Kiev)
      • 18:00
        Renormalization of gauge theories in the background-field approach. 30m
        Speaker: Andrei Barvinsky (Lebedev Inst., Moscow)
      • 18:30
        Gribov Ambiguity and Degenerate Systems. 30m
        Speaker: Patricio Salgado-Rebolledo (Adolfo Ibañez U., Chile)
      • 19:00
        . 30m
    • 17:30 19:30
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 17:30
        The proton size puzzle: experiment vs theory. 30m
        Speaker: Alexander Dorokhov (JINR, Dubna)
      • 18:00
        Nuclear parton distributions and applications to $W/Z$ boson production in $p+Pb$ collisions at LHC. 30m
        Speaker: Sergey Kulagin (INR RAS, Moscow)
      • 18:30
        CP-violation decays of eta and eta-prime mesons and EDM of neutron. 30m
        Speaker: Alexey Zhevlakov (Tomsk State U.)
      • 19:00
        The CMS Particle Flow algorithm. 30m
        Speaker: Milos Dordevic (Vinca Inst., Belgrade U.)
    • 20:00 23:00
      Conference Dinner
    • 10:00 11:30
      Plenary Session Plenary Hall

      Plenary Hall

      • 10:00
        Advanced stream search for galaxy clusters with multifrequency microwave data. 30m
        Speaker: Oleg Verkhodanov (Special Astrophysical Observatory RAS)
      • 10:30
        New astronomical data and primordial black holes. 30m
        Speaker: Alexandr Dolgov (Novosibirsk State U. & ITEP, Moscow)
      • 11:00
        Ho\v{r}ava gravity is asymptotically free (in 2+1 dimensions). 30m
        Speaker: Andrei Barvinsky (Lebedev Inst., Moscow)
    • 11:30 11:50
      Coffee Break 20m
    • 11:50 13:20
      Plenary Session Plenary Hall

      Plenary Hall

      • 11:50
        TAIGA -- a hybrid array for high energy gamma astronomy and cosmic ray physics. 30m
        Speaker: Nikolay Budnev (Irkutsk State U.)
      • 12:20
        Measurements of exclusive hadronic cross sections at BABAR and the implication for the muon g-2 calculation. 30m
        Speaker: Peter Lukin (Budker Inst. & Novosibirsk State U.)
      • 12:50
        First results on $K^+ \rightarrow \pi^+ \nu \bar{\nu}$ decay search from NA62. 30m
        Speaker: Viacheslav Duk (INR RAS, Moscow & Birmingham U.)
    • 14:00 15:00
      Lunch 1h
    • 15:00 17:00
      Parallel Section #1
      • 15:00
        Low-scale leptogenesis. 30m
        Speaker: Inar Timiryasov (EPFL, Lausanne)
      • 15:30
        Dark matter and baryon asymmetry from the very dawn of Universe. 30m
        Speaker: Sabir Ramazanov (CEICO, Czech Republic)
      • 16:00
        Impact of gravitational baryogenesis on cosmological evolution. 30m
        Speaker: Elena Arbuzova (Dubna State U. & Novosibirsk State U.)
      • 16:30
        . 30m
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 15:00
        Restrictions on the mass of the KK excitation W' from the Higgs boson diphoton decay and the single top production. 30m
        Speaker: Alexey Baskakov (SINP, MSU)
      • 15:30
        First results on precise determination of $Z-Z'$ mixing with ATLAS and CMS diboson production data at the LHC at 13 TeV and predictions for RUN II. 30m
        Speaker: Alexander Pankov (GSTU, Gomel & JINR, Dubna)
      • 16:00
        Differential distributions in rare four-leptonic B-decays. 20m
        Speaker: Anna Danilina (MSU)
      • 16:20
        Charm contribution to radiative leptonic B-decays. 20m
        Speaker: Anastasiia Kozachuk (MSU)
      • 16:40
        Recent developments in charmed baryon spectroscopy. 20m
        Speaker: Elena Solovieva (MIPT & Lebedev Inst. RAS, Moscow)
    • 15:00 17:00
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

    • 15:00 17:00
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 15:00
        Broken Hopfions. 30m
        Speaker: Yakov Shnir (BLTP JINR, Dubna)
      • 15:30
        Exotic tetraquark mesons in large-Nc QCD. 30m
        Speaker: Dmitri Melikhov (SINP, MSU)
      • 16:00
        The large-Nc masses of light mesons from QCD sum rules and the scalar sigma-meson. 30m
        Speaker: Sergey Afonin (SPbSU)
      • 16:30
        Probing cold dense baryon matter and cumulative processes. 30m
        Speaker: Victor Kim (PNPI NRC KI & St. Petersburg Polytechnic U.)
    • 17:00 17:30
      Coffee Break 30m
    • 17:30 19:40
      Parallel Section #1
      • 17:30
        Bound on a flux of ultra-high energy neutrinos in a scenario with extra dimensions. 30m
        Speaker: Alexander Kisselev (Logunov Inst. & NRC Kurchatov Inst.,Moscow)
      • 18:00
        Constraining the star formation rate with the extragalactic background light. 20m
        Speaker: Alexander Korochkin (INR RAS, Moscow)
      • 18:20
        . 1h 20m
    • 17:30 19:40
      Parallel Session #2 Hall # 2

      Hall # 2

      • 17:30
        Goldstone theorem for the spontaneous breakdown of spacetime symmetries. 20m
        Speaker: Ivan Kharuk (INR RAS & MIPT, Moscow)
      • 17:50
        On vibrational modes of Q-balls. 20m
        Speaker: Andrey Shkerin (EPFL, Lausanne)
      • 18:10
        Higher-derivative relativistic quantum gravity. 30m
        Speaker: Sergey Larin (INR RAS, Moscow)
      • 18:40
        q-Virasoro constraints from q-difference operators 30m
        Speaker: Alexander Popolitov (Uppsala U.)
      • 19:10
        Dispersion relations and dynamic characteristics of bound states in the model of Dirac field interacting with a material plane. 30m
        Speaker: Yury Pismak (SPbSU)
    • 17:30 19:30
      Parallel Session #3 Hall #3

      Hall #3

      • 17:30
        News from the NA61/SHINE experiment. 20m
        Speaker: Evgeny Andronov (SPbSU)
      • 17:50
        A hint of percolation threshold in heavy ion collisions at SPS energies. 30m
        Speaker: Seryakov Andrey (SPbSU)
      • 18:20
        Application of Bayesian Gaussian Process for Optimization of String Fusion Model Parameters. 30m
        Speaker: Vladimir Kovalenko (SPbSU)
      • 18:50
        Pseudorapidity dependence of multiplicity and transverse momentum fluctuations in pp collisions at the SPS energies. 20m
        Speaker: Daria Prokhorova (SPbSU)
      • 19:10
        Asymptotes of multiplicity and transverse momentum correlation coefficients at large string density. 20m
        Speaker: Svetlana Belokurova (SPbSU)
    • 17:30 19:40
      Parallel Session #4 Hall #4

      Hall #4

      • 17:30
        From LO to NLO in the parton Reggeization approach. 30m
        Speaker: Vladimir Saleev (Samara National Research U.)
      • 18:00
        Higher-order couplings of three-dimensional $O(n)$-symmetric $\phi^4$ theory: multiloop renormalization-group analysis. 20m
        Speaker: Andrey Kudlis (SPbSU)
      • 18:20
        On one method of comparing experimental and theoretical data. 30m
        Speaker: Sergey Bityukov (IHEP, Protvino)
      • 18:50
        . 40m
    • 10:00 11:40
      Plenary Session Plenary Hall

      Plenary Hall

      • 10:00
        Status of NICA at JINR. 30m
        Speaker: Alexander Kovalenko (JINR, Dubna)
      • 10:30
        Recent results from the ALICE experiment at the LHC. 30m
        Speaker: Catalin-Lucian Ristea (Inst. of Space Science, Bucharest)
      • 11:00
        A new approach to improve the sensitivity to neutron-antineutron oscillations by many orders of magnitude. 30m
        Speaker: Valery Nesvizhevsky (Institut Laue–-Langevin, Grenoble)
      • 11:30
        Closing. 10m
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×