QUARKS-2018

from Sunday, 27 May 2018 (17:00) to Saturday, 2 June 2018 (12:00)
Valday, Russia

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
27 May 2018
28 May 2018
29 May 2018
30 May 2018
31 May 2018
1 Jun 2018
2 Jun 2018
AM
10:00
Plenary Session (until 11:30) ()
10:00 Overview on electromagnetic properties of neutrino. - Alexander Studenikin (MSU)   ()
10:30 Search for light dark matter at accelerators. NA64 experiment. - Nikolay Krasnikov (INR RAS, Moscow)   ()
11:00 Status and perspectives of the Troitsk nu-mass experiment. - Alexander Nozik (INR RAS, Moscow)   ()
11:30 --- Coffee Break ---
11:50
Plenary Session (until 13:20) ()
11:50 Baikal-GVD project: current status and prospects. - Zhan-Arys Dzhilkibaev (INR RAS, Moscow)   ()
12:20 KM3NeT: Neutrino oscillation and astroparticle research in the Mediterranean sea. - Dmitry Zaborov (CPPM, Marseille)   ()
12:50 Current cosmological constraints on linear perturbations amplitude, neutrino mass and number of relativistic species. - Rodion Burenin (IKI RAS, Moscow)   ()
10:00
Plenary Session (until 11:30) ()
10:00 Search for Dark Matter in CMS at the LHC. - Mikhail Kirsanov (CERN)   ()
10:30 ATLAS status & overview. - Evgenii Baldin (Budker Inst., Novosibirsk)   ()
11:00 Overview of Belle results. - Kirill Chilikin (Lebedev Inst. RAS, Moscow)   ()
11:30 --- Coffee Break ---
11:50
Plenary Session (until 13:20) ()
11:50 Tests of Lepton-flavour universality and related anomalies at LHCb. - Nikita Beliy (U. of Chinese Academy of Sciences)   ()
12:20 Progress in Top Quark Physics. - Eduard Boos (SINP, MSU)   ()
12:50 Study of oscillations with accelerator and reactor neutrinos. - Yury Kudenko (INR RAS, Moscow)   ()
10:00
Excursion (until 14:00) ()
10:00
Parallel Section #1 (until 11:30) ()
10:00 The AVV trianle diagram in QCD and the generalized Crewter relation: scheme (in)dependent results. - Andrei Kataev (INR RAS, Moscow)   ()
10:30 SUSY-like relation in evolution of gluon and quark jet multiplicities. - Anatoly Kotikov (JINR, Dubna)   ()
11:00 Skewed Sudakov Regime. - Grigory Pivovarov (INR RAS, Moscow)   ()
10:00
Parallel Session #2 (until 11:30) ()
10:00 Interactions of massless higher spin fields. - Karapet Mkrtchyan (Max Planck Inst., Potsdam)   ()
10:30 Asymptotic symmetries and charges for arbitrary spin. - Dario Francia (Scuola Normale Superiore di Pisa)   ()
11:00 Lorentz covariance in higher-spin equations. - Nikita Misuna (Lebedev Inst., Moscow)   ()
10:00
Parallel Session #3 (until 11:30) ()
10:00 SHiP project as a new facility at intensity frontier. - Vladimir Shevchenko (NRC Kurchatov Inst., Moscow)   ()
10:30 The Belle II experiment: status and physics. - Dmitry Matvienko (Budker Inst. RAS, Novosibirsk)   ()
11:00 Oscillations to hidden photon in reactor and accelerator experiments. - Dmitry Gorbunov (INR RAS, Moscow)   ()
10:00
Parallel Session #4 (until 11:30) ()
10:00 On-shell methods for classical and quantum gravity. - Pierre Vanhove (Saclay U., Paris)   ()
10:30 Conformally Coupled General Relativity. - Andrej Arbuzov (JINR, Dubna)   ()
11:00 Gravity, Scale Invariance and the Hierarchy problem. - Andrey Shkerin (EPFL, Lausanne)   ()
11:30 --- Coffee Break ---
11:50
Parallel Section #1 (until 13:20) ()
11:50 On the relation between pole and running masses of the heavy quarks and charged leptons. - Victor Molokoedov (MIPT & Landau Inst. & INR RAS, Moscow)   ()
12:20 Scattering beyond the plane-wave approximation and probing of phases of scattering amplitudes. - Dmitry Karlovets (Tomsk State U.)   ()
12:50 Functional approach for the description of vacuum influence on electron states. - Alexander Biryukov (Samara National Research U.)   ()
11:50
Parallel Session #2 (until 13:20) ()
11:50 The new approach to computing the Calabi-Yau moduli space geometry. - Alexander Belavin (Landau Inst., Moscow)   ()
12:20 Particle physics from geometry. - Shane Farnsworth (Max Planck Inst., Potsdam)   ()
12:50 Double-spinor description of massive particles with arbitrary spins. - Alexey Isaev (JINR, Dubna)   ()
11:50
Parallel Session #3 (until 13:20) ()
11:50 BSM contribution to the off-shell electroweak top quark production. - Lev Dudko (MSU)   ()
12:20 Top FCNC searches at HL-LHC with CMS. - Petr Mandrik (NRC Kurchatov Inst.,Moscow & IHEP, Protvino)   ()
12:50 Equivalent photons in proton-proton collisions at LHC: $pp(\gamma\gamma) \rightarrow l^+ l^- pp$. - Eugene Zhemchugov (ITEP, Moscow)   ()
11:50
Parallel Session #4 (until 13:20) ()
11:50 A simple UV completion to the Higgs and Higgs-dilaton inflation. - Anna Tokareva (INR RAS, Moscow)   ()
12:20 No stable static spherically symmetric wormholes in Horndeski theory. - Oleg Evseev (INR RAS, Moscow)   ()
12:40 Wormhole in beyond Horndeski theory. - Sergey Mironov (INR RAS, Moscow)   ()
10:00
Plenary Session (until 11:30) ()
10:00 Advanced stream search for galaxy clusters with multifrequency microwave data. - Oleg Verkhodanov (Special Astrophysical Observatory RAS)   ()
10:30 New astronomical data and primordial black holes. - Alexandr Dolgov (Novosibirsk State U. & ITEP, Moscow)   ()
11:00 Ho\v{r}ava gravity is asymptotically free (in 2+1 dimensions). - Andrei Barvinsky (Lebedev Inst., Moscow)   ()
11:30 --- Coffee Break ---
11:50
Plenary Session (until 13:20) ()
11:50 TAIGA -- a hybrid array for high energy gamma astronomy and cosmic ray physics. - Nikolay Budnev (Irkutsk State U.)   ()
12:20 Measurements of exclusive hadronic cross sections at BABAR and the implication for the muon g-2 calculation. - Peter Lukin (Budker Inst. & Novosibirsk State U.)   ()
12:50 First results on $K^+ \rightarrow \pi^+ \nu \bar{\nu}$ decay search from NA62. - Viacheslav Duk (INR RAS, Moscow & Birmingham U.)   ()
10:00
Plenary Session (until 11:40) ()
10:00 Status of NICA at JINR. - Alexander Kovalenko (JINR, Dubna)   ()
10:30 Recent results from the ALICE experiment at the LHC. - Catalin-Lucian Ristea (Inst. of Space Science, Bucharest)   ()
11:00 A new approach to improve the sensitivity to neutron-antineutron oscillations by many orders of magnitude. - Valery Nesvizhevsky (Institut Laue–-Langevin, Grenoble)   ()
11:30 Closing.   ()
PM
18:00
Plenary Session (until 20:10) ()
18:00 Opening   ()
18:10 Ultra-light scalar dark matter: Motivation, Dynamics, Probes. - Sergey Sibiryakov (EPFL & CERN & INR RAS)   ()
18:40 Constraints on alternative theories of gravity with observations of the Galactic Center. - Alexander Zakharov (ITEP & BLTP JINR)   ()
19:10 Horava-Lifshitz cosmology revisited. - Shinji Mukohyama (Yukawa Inst., Kyoto U.)   ()
19:40 Scalar-tensor theories after GW170817. - Eugeny Babichev (LPT Orsay)   ()
14:00 --- Lunch ---
15:00
Parallel Section #1 (until 17:00) ()
15:00 Classical and quantum dynamics of higher-derivative theories. - Andrei Smilga (Nantes U.)   ()
15:30 Ghost-Free Theory with Third-Order Time Derivatives. - Masahide Yamaguchi (Tokyo Inst. of Technology)   ()
16:00 Constraints on Extended Gravity at Galaxy Clusters Scales. - Stanislav Alexeyev (SAI, Moscow)   ()
16:30 Cosmological perturbations during the kinetic inflation in the Horndeski theory. - Sergey Sushkov ((Inst. of Physics, Kazan Federal U.))   ()
15:00
Parallel Session #2 (until 17:00) ()
15:00 Non-Abelian vortex in four dimensions as a critical superstring. - Alexei Yung (PNPI & SPbSU)   ()
15:30 Non-Abelian strings in N=1 supersymmetric QCD. - Evgenii Ievlev (SPbSU)   ()
16:00 Mass deformed super Yang-Mills on spheres. - Joseph Minahan (Uppsala U.)   ()
16:30 Quantum spectral curve and structure constants in N=4 super Yang-Mills. - Fedor Levkovich-Maslyuk (Ecole Normale Superieure, Paris)   ()
15:00
Parallel Session #3 (until 17:00) ()
15:00 Measurements of the e^+ e^- --> hadrons cross sections with the CMD-3 detector at VEPP-2000 collider. - Peter Lukin (Budker Inst. & Novosibirsk State U.)   ()
15:30 Recent results from the T2K experiment. - Marat Khabibullin (INR RAS, Moscow)   ()
16:00 A review on latest NOvA results. - Oleg Samoylov (JINR, Dubna)   ()
16:30 .   ()
15:00
Parallel Session #4 (until 17:00) ()
15:00 Relaxation to local equilibrium in relativistic heavy ion collisions. - Evgeny Zabrodin (Oslo U.)   ()
15:30 Sound in quark matter. - Boris Kerbikov (ITEP, Moscow)   ()
16:00 Dense quark matter with chiral imbalance: NJL-model consideration. - Tamaz Khunjua (MSU)   ()
16:30 Charged pion condensation in dense quark matter with isospin and chiral imbalance. - Roman Zhokhov (IHEP Protvino)   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Parallel Section #1 (until 19:20) ()
17:30 Ultraviolet phenomena in AdS self-interacting quantum field theory. - Emil Akhmedov (MIPT & ITEP, Moscow)   ()
18:00 Cosmological bounce in Horndeski theory and beyond. - Victoria Volkova (INR RAS, Moscow)   ()
18:20 The Possible Lost Anisotropy of the Unruh radiation. - Evgeny Kholupenko (Io ffe Inst., St.Petersburg)   ()
18:50 .   ()
17:30
Parallel Session #2 (until 19:20) ()
17:30 The Structure of UV Divergences in Maximally Supersymmetric Gauge Theories. - Dmitri Kazakov (JINR, Dubna)   ()
18:00 Supersymmetry, quantum corrections, and the higher derivative regularization. - Konstantin Stepanyantz (Moscow State U.)   ()
18:30 Non-vanishing of vacuum diagrams in light-cone perturbation theory. - Lubomir Martinovic (IP SAS, Bratislava & BLTP JINR)   ()
19:00 Reductions of the dispersionless DKP hierarchy. - Valeria Ahmedova (HSE, Moscow)   ()
17:30
Parallel Session #3 (until 19:20) ()
17:30 Photon splitting in strongly magnetized medium with taking into account positronium influence. - Denis Shlenev (Yaroslavl Higher Military School of Air Defense)   ()
17:50 Numerical estimate of minimal active-sterile neutrino mixing for sterile neutrinos at GeV scale. - Igor Krasnov (INR RAS, Moscow)   ()
18:10 Quantum field-theoretical description of neutrino behavior in dense matter. - Andrey Lobanov (Moscow State U.)   ()
18:30 Stationary and non-stationary solutions of the evolution equation for neutrino in matter. - Aleksandra Chukhnova (Moscow State U.)   ()
19:00 .   ()
17:30
Parallel Session #4 (until 19:20) ()
17:30 QCD motivated meson models with a chiral imbalance. - Aleksandr Iakubovich (SPbSU)   ()
18:00 Exotic meson decays and polarization asymmetry in hadron environment with a chiral imbalance. - Alyona Putilova (SPbSU)   ()
18:30 Corrections to the Higgs mass in the MSSM: resummation of bottom quarks contributions. - Ivan Sobolev (DESY & MSU)   ()
18:50 .   ()
14:00 --- Lunch ---
15:00
Parallel Section #1 (until 17:00) ()
15:00 Superconducting Dark Matter. - Alexander Vikman (Inst. of Physics, Prague)   ()
15:30 Clockwork Dark Matter. - Michel Tytgat (Universite Libre de Bruxelles)   ()
16:00 Axion dark matter and cosmology. - Kenichi Saikawa (Max-Planck-Institute for Physics))   ()
16:30 keV sterile neutrino with large mixing angle is still alive. - Anton Chudaykin (INR RAS, Moscow)   ()
15:00
Parallel Session #2 (until 17:00) ()
15:00 Ultra-high energy particle collisions in strong gravitational field and super-Penrose process. - Oleg Zaslavskii (Karazin Kharkov National U., Ukraine)   ()
15:30 Failure of mean field approximation in weakly-coupled dilaton gravity. - Maxim Fitkevich (INR RAS & MIPT, Moscow)   ()
15:50 Casimir repulsion and attraction due to presence of Chern-Simons layers at the surfaces of dielectrics and metals. - Valery Marachevsky (SPbSU)   ()
16:20 Solitons in the SU(3) Faddeev-Niemi model. - Yuki Amari (Tokyo U. of Science)   ()
15:00
Parallel Session #3 (until 17:00) ()
15:00 Relativistic thermodynamics and magneto-hydrodynamics. - Pavel Kovtun (Victoria U.)   ()
15:30 Electric current of massive fermions induced by a magnetic field in the equilibrium. - Maxim Dvornikov (IZMIRAN, Troitsk)   ()
16:00 Generation of Baryon Asymmetry in the E6 inspired composite Higgs model. - Roman Nevzorov (ITEP, Moscow)   ()
16:30 Critical temperatures in extensions of Higgs sector. - Mikhail Dolgopolov (Samara U.)   ()
15:00
Parallel Session #4 (until 17:00) ()
15:00 Holography for Heavy Ions Collisions at LHC and NICA. - Irina Aref'eva (Steklov Math. Inst., Moscow)   ()
15:30 Metal or insulator? Dirac operator spectrum in holographic QCD. - Alexander Gorsky (IITP, Moscow)   ()
16:00 Short- and long-range rapidity correlations in the model with a lattice in transverse plane. - Vladimir Vechernin (SPbSU)   ()
16:30 Holographic local quench: quantum complexity and entanglement. - Dmitry Ageev (Steklov Math. Inst., Moscow)   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Parallel Section #1 (until 19:40) ()
17:30 Phenomenology of axion miniclusters. - Igor Tkachev (INR RAS, Moscow)   ()
18:00 Gravitational Bose condensation of dark matter axions. - Dmitry Levkov (INR RAS, Moscow)   ()
18:30 Laser effect for cosmic axions. - Alexander Panin (INR RAS, Moscow)   ()
19:00 Search for a new X boson and Dark Photons in NA64 at the CERN SPS. - Mikhail Kirsanov (CERN)   ()
19:20 Axion search and neutron dipole moment in cryogenic experiments with quantum data receiver. - Victor Romanenko (KBSU)   ()
17:30
Parallel Session #2 (until 19:40) ()
17:30 Parity anomaly in four dimensions. - Maxim Kurkov (U. of Naples "Federico II")   ()
18:00 Massive quantum scalar field in presence of moving mirror. - Oleksandr Diatlyk (HSE, Moscow)   ()
18:20 Inhomogeneous perturbations in the pseudo-Hermitian quantum cosmology. - Oleg Novikov (SPbSU)   ()
18:40 Three Waves for Quantum Gravity. - Boris Latosh (Dubna U.)   ()
19:00 .   ()
17:30
Parallel Session #3 (until 19:40) ()
17:30 One-loop corrections to photon velocity in Lorentz-violating QED. - Petr Satunin (INR RAS, Moscow)   ()
18:00 On photon splitting in Lorentz-violating QED. - Konstantin Astapov (INR RAS, Moscow)   ()
18:20 The asymptotic approach to renormalization of the Yang-Mills theory. - Alexandr Ivanov (SPbSU)   ()
18:40 Modifying the theory of gravity by changing independent variables. - Natalia Kharuk (SPbSU)   ()
19:00 Black hole shadow in tidal charge extended models. - Vjacheslav Prokopov (MSU)   ()
19:20 .   ()
17:30
Parallel Session #4 (until 19:40) ()
17:30 Holographic RG flow at zero and finite temperatures. - Anastasia Golubtsova (BLTP JINR, Dubna)   ()
17:50 Holographic study of Wilson loop in the anisotropic background with confinement /deconfinement phase transition. - Pavel Slepov (MSU)   ()
18:10 1/N diagrammatics in SYK model beyond the conformal limit. - Mikhail Khramtsov (Steklov Math. Inst., Moscow)   ()
18:30 New large N solutions of the SYK model. - Maria Tikhanovskaya (Steklov Math. Inst., Moscow)   ()
18:50 Holographic anisotropic background with confinement-deconfinement phase transition. - Kristina Rannu (RUDN, Moscow)   ()
19:10 .   ()
14:00 --- Lunch ---
15:00
Parallel Section #1 (until 17:00) ()
15:00 Inflation and pre-inflation in R^2 and related gravity models. - Alexei Starobinsky (Landau Inst. RAS, Moscow)   ()
15:30 Generality of Starobinsky inflation. - Alexey Toporensky (SAI, Moscow)   ()
16:00 Conformal Higgs portal models. - Tomislav Prokopec (Urtecht U.)   ()
16:30 Theory of Large Scale Structure: Successes, Challenges and Prospects. - Mikhail Ivanov (IAS, Princeton & EPFL, Lausanne)   ()
15:00
Parallel Session #2 (until 17:00) ()
15:00 New deformations of N=4 and N=8 supersymetric mechanics. - Evgeny Ivanov (BLTP JINR, Dubna)   ()
15:30 On representations of quantum groups and functional relations in integrable systems. - Khazret Nirov (INR RAS, Moscow)   ()
16:00 Tau-function backstage: conformal blocks, Painleve, and Dijkgraaf-Vafa solutions. - Andrey Mironov (Lebedev Inst., Moscow)   ()
16:30 Tangle blocks in knot calculus. - Andrey Morozov ((IITP, Moscow))   ()
15:00
Parallel Session #3 (until 17:00) ()
15:00 Resonances in positron scattering on a supercritical nucleus and spontaneous production of e^+e^- pairs. - Mikhail Vysotsky (ITEP, Moscow)   ()
15:30 Breit-Wheeler pair production in external electric field from worldline instantons. - Petr Satunin (INR RAS, Moscow)   ()
16:00 Constraints on multiparticle production in scalar field theory from classical simulations. - Sergei Demidov (INR RAS, Moscow)   ()
16:30 Metastable Q-balls. - Emin Nugaev (INR RAS, Moscow)   ()
15:00
Parallel Session #4 (until 17:00) ()
15:00 Anomalous transport phenomena and momentum space topology. - Mikhail Zubkov (Ariel U., Israel & ITEP, Moscow)   ()
15:30 On effective gluon mass in lattice simulations. - Igor Bogolubsky (JINR, Dubna)   ()
16:00 Direct photons in pp and AA collisions. - Dmitri Peresunko (NRC Kurchatov Inst., Moscow)   ()
16:30 .   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Parallel Section #1 (until 19:50) ()
17:30 Nuclear Emulsions for WIMP Search with Directional Measurement (NEWSdm). - Nikolai Starkov (Lebedev Inst., Moscow)   ()
18:00 Evolution of a domain wall in expanding universe: inflation and after it. - Sergey Godunov (ITEP, Moscow)   ()
18:30 Difficulties of N-body cosmological simulations and the physics of dark matter. - Anton Baushev (JINR, Dubna)   ()
19:00 .   ()
17:30
Parallel Session #2 (until 19:50) ()
17:30 5D Yang-Mills and modular triple boson. - Maxim Zabzine (Uppsala U.)   ()
18:00 Dynamics of exotic branes of M-theory. - Edvard Musaev (MIPT, Moscow)   ()
18:30 Mirror and spectral dualities in 3d T[U(N)] theories. - Yegor Zenkevich (Milano Bicocca U. & ITEP, Moscow)   ()
19:00 Ricci-flat metrics and Killing-Yano tensors. - Dmitri Bykov (Steklov Mathematical Inst., Moscow)   ()
17:30
Parallel Session #3 (until 19:50) ()
17:30 Geoneutrinos, Earth intrinsic heat, Earth Electricity. - Leonid Bezrukov (INR RAS, Moscow)   ()
18:00 Possible explanation of the neutrino signal from SN1987A detected using the LSD. - Natalia Agafonova (INR RAS, Moscow)   ()
18:30 Modelling C-type shocks in interstellar clouds. - Aleksandr Nesterenok (Ioffe Inst., St Petersburg)   ()
19:00 The star collapse dynamic with account of viscosity. - Azamat Khokonov (KBSU & BNO INR RAS)   ()
19:20 .   ()
17:30
Parallel Session #4 (until 19:50) ()
17:30 Anisotropic Flow in A+A at 4-200 GeV. - Larissa Bravina (Oslo U.)   ()
18:00 Rotation and spin dynamics in heavy-ion collisions and anisoptropic Universe. - Oleg Teryaev (JINR, Dubna)   ()
18:30 .   ()
14:00 --- Lunch ---
15:00
Parallel Section #1 (until 17:00) ()
15:00 Overview of Telescope Array results on ultra-high-energy cosmic rays. - Grigory Rubtsov (INR RAS, Moscow)   ()
15:30 Ultra-high-energy cosmic rays mass composition studies with the Telescope Array Surface Detector data. - Yana Zhezher (INR RAS, Moscow)   ()
15:50 Mass composition of cosmic rays with energies from $10^{17.2}$ eV to $10^{20}$ eV using surface and fluorescence detectors of the Pierre Auger Observatory. - Ga\v{s}per Kukec Mezek (Nova Gorica U.)   ()
16:20 Variation in the energy of cosmic ray muons underground. - Alexey Malgin (INR RAS, Moscow)   ()
15:00
Parallel Session #2 (until 17:00) ()
15:00 Light particles with spin during inflation. - Andrei Khmelnitsky (ICTP, Italy)   ()
15:30 Rethinking Time at the Big Bang. - Elizabeth Gould (University of Southampton, England)   ()
16:00 Inflationary Scenarios based on MSSM. - Sergey Vernov (SINP, MSU)   ()
16:30 Issues in dynamical torsion gravity. - Vasilisa Nikiforova (INR RAS, Moscow)   ()
15:00
Parallel Session #3 (until 17:00) ()
15:00 The structure of anomalous dimensions and no-$\pi$ theorem for massless propagators. - Konstantin Chetyrkin (Hamburg U.)   ()
15:30 High energy limit of QCD. - Alexander Penin (Alberta U.)   ()
16:00 QCD splitting functions and cusp anomalous dimensions at four loops. - Sven-Olaf Moch (Hamburg U.)   ()
16:30 NNLO classical solution for Lipatov’s effective action for reggeized gluons. - Semyon Pozdnyakov (Ariel U., Israel)   ()
15:00
Parallel Session #4 (until 17:00) ()
15:00 Study of radiative kaon decay using OKA detector. - Alexandr Polyarush (INR RAS, Moscow)   ()
15:30 Search for exotics at NA62. - Artur Shaikhiev (INR RAS, Moscow)   ()
16:00 Exotics at Our Home. - Nikolay Achasov (Sobolev Inst. SB RAS, Novosibirsk)   ()
16:30 Light scalar mesons and the data on two-kaon correlation functions. - Alexey Kiselev (Sobolev Inst. SB RAS, Novosibirsk)   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Parallel Section #1 (until 19:30) ()
17:30 Secondary signal from ultra-high energy cosmic rays produced by distant blazars. - Oleg Kalashev (INR RAS, Moscow)   ()
18:00 Ultra-high energy cosmic rays and the strongest AGN flares. - Maxim Pshirkov (SAI, MSU)   ()
18:30 Intergalactic electromagnetic cascades in the magnetized Universe as a tool of astroparticle physics. - Timur Dzhatdoev (MSU)   ()
19:00 Search for ultra high energy photons with the Telescope Array experiment. - Mikhail Kuznetsov (INR RAS, Moscow)   ()
17:30
Parallel Session #2 (until 19:40) ()
17:30 Manifestations of Horndesky Theory in Binary Systems with Pulsars. - Nikita Avdeev (SAI, MSU)   ()
17:50 Strong coupling in the Galilean Genesis Model. - Yulia Ageeva (MSU)   ()
18:10 Post-Newtonian limit of hybrid f(R)-gravity. - Polina Dyadina (SAI, MSU)   ()
18:30 .   ()
17:30
Parallel Session #3 (until 19:30) ()
17:30 The Odderon in the light of recent TOTEM/CMS (LHC) measurement of the pp forward phase at 13 TeV. - Laszlo Jenkovszky (Bogolyubov ITP, Kiev)   ()
18:00 Renormalization of gauge theories in the background-field approach. - Andrei Barvinsky (Lebedev Inst., Moscow)   ()
18:30 Gribov Ambiguity and Degenerate Systems. - Patricio Salgado-Rebolledo (Adolfo Ibañez U., Chile)   ()
19:00 .   ()
17:30
Parallel Session #4 (until 19:30) ()
17:30 The proton size puzzle: experiment vs theory. - Alexander Dorokhov (JINR, Dubna)   ()
18:00 Nuclear parton distributions and applications to $W/Z$ boson production in $p+Pb$ collisions at LHC. - Sergey Kulagin (INR RAS, Moscow)   ()
18:30 CP-violation decays of eta and eta-prime mesons and EDM of neutron. - Alexey Zhevlakov (Tomsk State U.)   ()
19:00 The CMS Particle Flow algorithm. - Milos Dordevic (Vinca Inst., Belgrade U.)   ()
20:00
Conference Dinner (until 23:00) ()
14:00 --- Lunch ---
15:00
Parallel Section #1 (until 17:00) ()
15:00 Low-scale leptogenesis. - Inar Timiryasov (EPFL, Lausanne)   ()
15:30 Dark matter and baryon asymmetry from the very dawn of Universe. - Sabir Ramazanov (CEICO, Czech Republic)   ()
16:00 Impact of gravitational baryogenesis on cosmological evolution. - Elena Arbuzova (Dubna State U. & Novosibirsk State U.)   ()
16:30 .   ()
15:00
Parallel Session #2 (until 17:00) ()
15:00 Restrictions on the mass of the KK excitation W' from the Higgs boson diphoton decay and the single top production. - Alexey Baskakov (SINP, MSU)   ()
15:30 First results on precise determination of $Z-Z'$ mixing with ATLAS and CMS diboson production data at the LHC at 13 TeV and predictions for RUN II. - Alexander Pankov (GSTU, Gomel & JINR, Dubna)   ()
16:00 Differential distributions in rare four-leptonic B-decays. - Anna Danilina (MSU)   ()
16:20 Charm contribution to radiative leptonic B-decays. - Anastasiia Kozachuk (MSU)   ()
16:40 Recent developments in charmed baryon spectroscopy. - Elena Solovieva (MIPT & Lebedev Inst. RAS, Moscow)   ()
15:00
Parallel Session #3 (until 17:00) ()
15:00 Studies of strange and multi-strange particle production in ALICE at the LHC. - Grigory Feofilov (SPbSU)   ()
15:30 Event-by-event fluctuation measurements with ALICE. - Igor Altsybeev (SPbSU)   ()
16:00 Open Charm measurements at the NA61 experiment at CERN SPS. - Dag Larsen (Jagiellonian U.)   ()
16:30 Heavy Ion collisions at RHIC. - Sonia Kabana (Nantes U. & Laboratory SUBATECH)   ()
15:00
Parallel Session #4 (until 17:00) ()
15:00 Broken Hopfions. - Yakov Shnir (BLTP JINR, Dubna)   ()
15:30 Exotic tetraquark mesons in large-Nc QCD. - Dmitri Melikhov (SINP, MSU)   ()
16:00 The large-Nc masses of light mesons from QCD sum rules and the scalar sigma-meson. - Sergey Afonin (SPbSU)   ()
16:30 Probing cold dense baryon matter and cumulative processes. - Victor Kim (PNPI NRC KI & St. Petersburg Polytechnic U.)   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Parallel Section #1 (until 19:40) ()
17:30 Bound on a flux of ultra-high energy neutrinos in a scenario with extra dimensions. - Alexander Kisselev (Logunov Inst. & NRC Kurchatov Inst.,Moscow)   ()
18:00 Constraining the star formation rate with the extragalactic background light. - Alexander Korochkin (INR RAS, Moscow)   ()
18:20 .   ()
17:30
Parallel Session #2 (until 19:40) ()
17:30 Goldstone theorem for the spontaneous breakdown of spacetime symmetries. - Ivan Kharuk (INR RAS & MIPT, Moscow)   ()
17:50 On vibrational modes of Q-balls. - Andrey Shkerin (EPFL, Lausanne)   ()
18:10 Higher-derivative relativistic quantum gravity. - Sergey Larin (INR RAS, Moscow)   ()
18:40 q-Virasoro constraints from q-difference operators - Alexander Popolitov (Uppsala U.)   ()
19:10 Dispersion relations and dynamic characteristics of bound states in the model of Dirac field interacting with a material plane. - Yury Pismak (SPbSU)   ()
17:30
Parallel Session #3 (until 19:30) ()
17:30 News from the NA61/SHINE experiment. - Evgeny Andronov (SPbSU)   ()
17:50 A hint of percolation threshold in heavy ion collisions at SPS energies. - Seryakov Andrey (SPbSU)   ()
18:20 Application of Bayesian Gaussian Process for Optimization of String Fusion Model Parameters. - Vladimir Kovalenko (SPbSU)   ()
18:50 Pseudorapidity dependence of multiplicity and transverse momentum fluctuations in pp collisions at the SPS energies. - Daria Prokhorova (SPbSU)   ()
19:10 Asymptotes of multiplicity and transverse momentum correlation coefficients at large string density. - Svetlana Belokurova (SPbSU)   ()
17:30
Parallel Session #4 (until 19:40) ()
17:30 From LO to NLO in the parton Reggeization approach. - Vladimir Saleev (Samara National Research U.)   ()
18:00 Higher-order couplings of three-dimensional $O(n)$-symmetric $\phi^4$ theory: multiloop renormalization-group analysis. - Andrey Kudlis (SPbSU)   ()
18:20 On one method of comparing experimental and theoretical data. - Sergey Bityukov (IHEP, Protvino)   ()
18:50 .   ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×